Hakkımızda

“Hizmetimiz Gücümüzdür” mottosu, vizyon ve misyonuyla Çelebi 60 yılı aşkın bir süredir havacılık hizmetleri sunmaktadır. Çelebi Havacılık AŞ yüzde yüz müşteri memnuniyeti ilkesi ve uluslar arası kalite standartlarında 2 kıta, 5 ülke ve 41 farklı havalimanında yer ve depo hizmetleri sunmaktadır. Yer ve kargo hizmetleri için Küresel Çözüm Ortağınız Çelebi Türkiye’de 31 farklı havalimanında, Avrupa’da Budapeşte ve Viyana Havalimanlarında ve Hindistan’da Mumbai ve Delhi havalimanlarında havayolu ve diğer havacılık ortaklarına başarılı bir şekilde Yer Hizmetleri sağlamakta ve ayrıca Istanbul-Türkiye, Budapeşte-Macaristan, Frankfurt-Almanya ve Delhi-Hindistan’da kargo hizmetleri ve depo faaliyetleri de yürütmektedir.

ÇELEBİ, KÜRESEL BİR OLGU

Çelebi Havacılık AŞ. bir çok şube ve ortağıyla, 11000 i aşkın çalışanıyla 2 kıta, 5 ülke ve 41 farklı havalimanında yer, kargo ve depo hizmetleri sunmaktadır. Çelebi Hava Servisi A.Ş. 60 yıllık köklü geçmişiyle öncü Türk sivil havacılık şirketleri arasında yerini almıştır. Çelebi Hava Servisi A.Ş. Türkiye’nin en önemli 31 havaalanında faaliyet göstermektedir. Stratejisinin bir parçası olarak 2006’dan bu yana uluslar arası arenada büyümek için belirli adımlar atan Çelebi Havacılık Grubu bugün Türk sivil havacılığının en önemli küresel markalarından biri haline gelmiştir. Türkiye’deki faaliyetlerinin yanısıra Çelebi Yer Hizmetleri AŞ Avrupa’da Macaristan-Budapeşte ve Avusturya-Viyana havalimanlarında, Hindistan’da ise Mumbai ve Delhi havalimanlarında başarılı bir şekilde yer hizmetlerini sürdürmekte ve Macaristan-Budapeşte, Almanya-Frankfurt ile Hindistan-Delhi havalimanlarında kargo ve depo hizmetleri sunmaktadır. Buna ek olarak Çelebi Yer Hizmetleri A.Ş. 2014 itibariyle Fly Nas işbirliğiyle yer hizmetleri konusundaki tecrübesini Suudi Arabistan’ın 4 terminaline de taşımaktadır.

Çelebi-Actera Ortaklığı

5.2.2013 tarihinde Çelebi & Actera Grup arasında imzalanan anlaşma uyarınca, Çelebi Grup’un yan şirketi olan Çelebi Havacılık Şirketi hisselerinin yüzde ellisi Türkiye odaklı özel bir sermaye kaynağı olan Actera Gruba devredilmiştir; Actera Grup 1.6 milyar dolarlık sermayesiyle Türkiye ve onu çevreleyen bir coğrafya üzerine ayrılmış en büyük özel sermaye firmasıdır. Bu anlaşma sonrasında Çelebi’nin ekonomik ve kurumsal yapısı daha fazla güç kazanarak bir dünya markası olmayı hedeflemektedir ve nihayetinde havacılık sektöründe planlanan büyüme taktikleriyle kurumun kalkınması Türkiye ve dünyada daha da hız kazanmıştır. Şirket başkanlığı, oylama hakları ve yönetim kontrolü Actera Grup ve Çelebioğlu Ailesi arasında eşit olarak paylaşılmıştır.
Yönetim kurulu Can Çelebioğlu Genel Başkanlığı ve Isak Antika Yardımcı Başkalınğı ile Canan Çelebioğlu Çelebi Havacılık Şirketi Hissedarı & Yönetim Kurulu Üyesi şeklinde yapılanmıştır. Çelebi Havacılık Şirketi CEO’luğunu ise Onno Boots yürütmektedir.

ÇELEBİ YER HİZMETLERİ, TÜRKİYE

Türkiye’nin ilk özel Yer Hizmetleri Şirketi, Çelebi faaliyetlerine 1 Şubat 1958 yılı Ankara Esenboğa Havalimanı’nda başlamıştır.

Çelebi Hizmet Portföyü

 •   Yolcu Hizmetleri
 •   Ramp Hizmetleri
 •   Yük Kontrol, İletişimleri
 •   Sunum, Yönetim ve Denetleme
 •   Sunum, Kargo ve Posta/Depo Hizmetleri
 •   Taşımacılık ve Yedek Kargo Hizmetleri
 •   Destek Hizmetleri
 •   Güvenlik Hizmetleri
 •   Yetkili Havacılık Hizmetleri
 •   Platinum Hizmetler

Çelebi yapıtaşları;

 • 1958 – Çelebi Yer Hizmetleri Türkiye’nin ilk özel yer hizmetleri sağlayıcısı olarak Ankara Esenboğa Havalimanı’nda faaliyetlerine başladı.
 • 1969 – Çelebi İstanbul şubesi açıldı.
 • 2003 – Çelebi Yer Hizmetleri DHİM’nin Yap-İşlet-Devret modelinde Antalya Havalimanı’na ikinci dış hatlar terminali inşası ihalesi ödülünü aldı.
 • – Çelebi Kargo Deposu İstanbul Atatürk Havalimanı’nda hizmete girdi.
 • – Çelebi Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Trabzon havalimanlarında faaliyetlerine başladı.
 • 2005 – Antalya Havalimanı’nda ikinci dış hatlar terminali açıldı.
 • – Yeni bir depo daha hizmete girdi ve üçüncüsünün inşası başladı.
 • 2006 –  Tokat, Isparta ve Mardin’de terminal açılışları.
 • – Çelebi Budapeşte Ferihegy Havalimanı yer hizmetleri ihalesini kazandı.
 • 2007 –  Çelebi Budapeşte Ferihegy Havalimanı’nda faaliyetlerine başladı.
 • 2008 – Çelebi NAS Hindistan işbirliği Mumbai Chattrapati Shivaji Uluslar Arası Havalimanı yer hizmetleri lisansı aldı.
 • 2009 – Çelebi 25 yıllık Delhi Kargo Terminali Yönetimi lisansı almaya hak kazandı ve Kasımda yönetime geçti.
 • – Yeni ithalat deposu İstanbul Atatürk Uluslar Arası Havalimanı’nda hizmete açıldı.
 • – Çelebi Yer Hizmetleri İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hizmet vermeye başladı.
 • – Çelebi Belçika’da Brüksel Güney Cherleroi Havalimanı’nında yer hizmetleri sunmaya hak kazandı.
 • 2010 –  Haziranda Çelebi Yeni Delhi İndira Gandhi Uluslar Arası Havalimanı’nda kargo deposuna ek olarak yer hizmetleri vermeye de başladı.
 • 2011 – Çelebi Frankfurt Havalimanı, Cargo City South’da yeni bir depoda faaliyetlerine başladı.
 • – Çelebi Balikesir Körfez ve Çanakkale Havalimanlarında Yer Hizmetleri vermeye başladı.
 • – Çelebi’nin yüksek kalite hizmetlerini sunduğu güzergahların portföyüne son olarak Viyana Uluslar Arası Havalimanı eklendi
 • 2014- Çelebi Havacılık Grubu Viyana’da yaptığı stratejik yatırımlarla güçleniyor.
 • İmzalanan bir anlaşmayla CSGA (Çelebi Yer Hizmetleri Avusturya GmbH – Çelebi Avusturya) Viyana Havalimanında yolcu hizmetleri alanında rakibi olduğu Austroport’un (Austroport Boden- & Flugzeugabferti-gungs GmbHü) tüm hisselerini satın almıştır.

2014- Çelebi’nin Almanya’daki diğer stratejik adımı

Türkiye’nin yer hizmetleri, kargo ve depo işlemlerinin öncü firması Çelebi uluslar arası arenada büyüme stratejisinin bir parçası olarak Almanya’da kayda değer bir yatırım yaptı. Bir ‘hisse alımı anlaşmasıyla’ Aviapartner Cargo GmbH’nin tüm hisseleri Çelebi Kargo GmbH’ye geçmiştir. Almanya’nın Frankfurt ve Hahn uluslar arası havalimanlarında etkin olan Aviapartner Cargo GmbH Kargo apronuna direkt giriş izni olan üç şirketten biridir. Firma 2013 yılında 142.000 ton kargo hacmine ve yaklaşık 16 milyon Euro ciroyu yakalamıştır. Aviapartner Cargo GmbH hisse alımının ardından ortaya çıkacak işlevsel ve idari sinerjiden yararlanarak Frankfurt Uluslar Arası Havalimanı pazarındaki payını arttırmayı hedefleyen Çelebi Cargo GmbH bölgenin en büyük oyuncularından biri olmayı planlamaktadır. İki firma da dikkatle incelendiğinde 2013 yılında 230.000 ton kargo hacmine ve yaklaşık 28 milyon Euro ciroya ulaştıklarını görmek mümkündür. Hisse alımından sonra Frankfurt ve Hahn havalimanlarındaki 35.000 m2 alan içerisinde bulunan imkanların kontrolü Çelebi Şirketi’ne geçecektir.

Çelebi’de;

 • Hedef ve stratejimiz yeni, etkili ve en iyi hizmet sistemlerini geliştirmek ve uygulamanın yanısıra insan gözetimi ve kontrolü esnekliğiyle çalışan tamamen otomatik yeni hizmet ürünlerini hizmete sunmaktır. Bu da sürekli eğitim, danışmanlık ve yeti yönetimi sağladığımız çalışanlarımızın desteğiyle teknolojiye can ve his katarak Yaşayan bir Teknoloji oluşturulması anlamına gelmektedir.
 • Titiz ve müsamahasız bir şekilde sürdürdüğümüz Teknoloji ve donanım yatırımlarımızla kendimizi farklı kılmaktayız. Müşterilerimize yüksek kalite ve verimlilik sağlayabilmek için en üst düzey ekipmanlarla hizmet vermekteyiz.
 • Merkezlerimiz ve dışında yer hizmetlerinin yanısıra en yüksek kalite dağıtım uygulamalarımız da mevcuttur. Bu gerçek zamanlı iletişim ve müşteri hizmetleri servislerimizle en iyi nakliye hizmetine olanak sağlamaktadır.
 • Amacımız yönetimi güçlendirerek geliştirmek ve aynı zamanda kadromuzun da olumlu bir şekilde şirketimizin geliştiği yönde gelişebileceği bir çalışma ortamı oluşturmaktır. Bu da kadromuzun kendini Çelebi’ye ait hissetmesi ve bizimle çalışmaktan zevk alması anlamına gelmektedir.

 

Çelebi kalite odaklı marka ve kimliğini daha da geliştirerek gücünü göstereceğiz.

Çelebi kapsamlı teknik uzmanlığını elli beş yılı aşkın sunduğu yer hizmetleri tecrübesinden almaktadır. Tüm bu süre boyunca, Çelebi ulusal ve uluslar arası çalışan tüm ekiplerini en verimli şekilde destekleyebilmek için en usta planlama ve dağıtım sistemlerini; müşteri, yaratıcılık, kalite ve güven, rekabet, iş, çevrecilik, takım çalışması, sorumluluk, şeffaflık, dürüstlük, yenilik, organizasyon ve işbirliği gibi temel Çelebi değerlerinden asla ödün vermeden uygulamıştır.

Kalite : Uluslar Arası Standartlara Uygun Hizmet Mükemmeliyeti
Her Çelebi kuruluşunun vazgeçilmez bir bütün halini almış; geleneklerine sadık, uzman, ileri teknoloji, insana yatırım yapan, çevik ve esnek kalite yönetim yaklaşımı hizmet vermeye başladığı ilk günden itibaren Çelebi Havacılık firmalarını alanında lider kılmıştır. Çelebi ISO 9001:2008, ISO14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 sertifikalarına sahiptir.

ISAGO Sertifikası
Çelebi Yer Hizmetleri Türkiye 11 havalimanının ISAGO sertifikalı ve SHY-22, Havaalanı Yer Hizmetleri Düzenlemesine uygun ilk ve tek hizmet sağlayıcısıdır.

Yeşil Havaalanı Sertifikası

Çelebi İzmir, Antalya, Bodrum ve Dalaman terminallerinde Türk Sivil Havacılık Kurumu’nun çevreci iş alanı oluşturmak için çabalayan şirketleri onurlandırmak için ulusal çerçevede sürdürdüğü ‘Yeşil Havaalanı Sertifikası’na layık görülmüştür.

Buna ek olarak, Çelebi Yer Hizmetleri Türkiye EFQM Excellence modelini takip etmekte ve “EFQM Recognized for Excellence 4 stars” sertifikası ödülüne sahiptir.

Çelebi üretim, kalite ve hizmette farkını; iletişim akışı, grup çalışması ve etkin katılımını desteklediği personelinin anlamlı çabası sayesinde sağlamaktadır. Çelebi hizmet verdiği küresel ağında tercih edilen bir işveren olmak için çabalamaktadır.

Uluslar Arası Üyelikler
Çelebi Uluslar Arası Hava Ulaşımı Birliği (IATA/IGHC), Havaalanı Servisleri Birliği (ASA), AVIANCE, Uluslar Arası Hava Kargo Birliği (TIACA), UTİKAD ve ilgili diğer küresel organizasyonlara üyedir.

2013 – Yılın Yer Hizmetleri Sağlayıcısı
Türkiye ve dünyada tüm büyük havalimanlarında mevcut; iki kıtada, 300’den fazla müşteriye yer hizmetleri, kargo ve depo hizmetleri sunmakta olan Çelebi Yer Hizmetleri bir Sivil Havacılık yayını olan Hava Ulaşım Haberleri tarafından Montreal Kanada’da 17 Mart 2013 yılı Hava Ulaşım Haberleri ödül töreninde ‘2013-Yılın Yer Hizmetleri Sağlayıcısı’ ödülüne layık görülmüştür.

Çelebi kullandığı yüksek kalite ve güvenlik standartlarıyla ekolojik bir çevrede personel gelişimine olanak sağlamaya büyük özen göstermektedir.